70 Görüntülenme
Yehuda ve Siyah Mesih
7.5 IMDB Puanı

Yehuda ve Siyah Mesih

(Judas and the Black Messiah)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Participant Media, MACRO, Bron Studios
  • Film Süresi 126 dakika
Yönetmen
Senaryo Will Berson, Shaka King, Kenneth Lucas
Ödüller 2 Oscar Kazandı. 37 ödül & 56 adaylık. total

Günümüzde dahi halen büyük yaralardan bir tanesi olan ırkçılığa karşı savaşta yer almış olan Kara Panter partisinin hikâyesine odaklanan Yehuda ve Siyah Mesih filmi tamamen gerçek hayattan beyaz perdeye uyarlanmış olan Türkçe dublajlı bir filmdir. Kara Panter partisinin kuruluş aşamasından, ilerlemek için verdiği çabalara ve vermek istedikleri mesajı yaymak için ne denli zorlu yollardan geçmeleri gerektiğini anlatan 4k formatlı filmin orijinal adı ise Judas and the Black Messiah’dır.


Fred Hampton bu siyasi partinin sevilen lideridir. Büyük kitleler tarafından takip edilen lider, aynı zamanda o denli büyük başka kitleler tarafından nefret edilen bir kişiydi. Hampton partisi ve takipçilerini tek bir vücut olarak toplanıp ihtiyacı olan her üyesine yardım etmeyi kendi parti ilkesi olarak görmektedir. Hampton’a göre fakirliği ve sınıf ayrımını ortadan kaldırmak için fazlaca olanlar olmayanlarla paylaşmalıydı. Hampton’ın bu düşünce tarzı bazı gruplar tarafından onaylanırken bazı grupların ise Hampton’dan desteklerini çekmelerine neden olmuştu.


Hampton kendi siyahî halkını korumak ve güçlendirmek için toplumun her kesiminden zorluklarla test edilmiş bir liderdir. Hampton kendi partisi bünyesinde halkına yardım edebilmek amacıyla sadece yemekler vermek değil aynı zamanda barınacakları mekânlar sunmak ve hatta sağlık hizmetlerini bile seferber etmekle kalmamış, ayrıca halkını yakından bizzat dinleyerek her eksiklerine koşmaya çalışmıştır. Bu sırada da Hampton onunla aynı ideale sahip olan yeni parti çalışanları ve destekçilerini aramakta ve başta kalabilmek için hiç durmadan mücadele etmektedir. 


Shaka King imzalı filmde King’in yanı sıra senaryoda Will Berson, Keith Lucas ve Kenneth Lucas ekibi bulunmaktadır. Böylesine kalabalık bir senarist ekibine sahip olan ve beş film ödülü kazanan yapımda Jesse Plemons, Daniel Kaluuya ve LaKeith Stanfield isimleri de filmin başrol oyuncu kadrosunu oluşturan simalardır. Kara panter siyasi partisi acaba ne kadar süre parlamentoda kalabilmiştir? Şimdilerde siyahi bir başkanı bile ağırlamış olan Beyaz Saray acaba o dönemlerde Kara Panter partisine yer verecek kadar demokrat mıdır?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum