1,081 Görüntülenme
Thor 1
7.0 IMDB Puanı

Thor 1

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Marvel Studios
  • Film Süresi 115 dakika
Yönetmen
Senaryo Ashley Miller, Zack Stentz, Don Payne, J. Michael Straczynski, Mark Protosevich, Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby
Ödüller 5 ödül & 30 Adaylık.

Thor ya da diğer adı ile “Thunraz”, İskandinav mitolojisinde gök gürültüsü Tanrısı olarak bilinir. Elindeki Mjölnir adlı çekiç sayesinde yıldırımları kontrol edebilmektedir. Babası Odin tarafından kendisine hediye edilen bu güç çekici Mjölnir aslında daha uzun saplı, uzun bir çekiçtir fakat kötü kardeşi Loki çekiç yapılırken sinek kılığına girip cüceleri rahatsız ettiği sırada çekiç düşerek kırılmış ve sapı kısa kalmıştır.


Thor serisinin ilk bölümü olan filmde Tanrı Thor’u, Chris Hemsworth, kardeşi Loki’yi, Tom Hiddleston ve babaları Tanrı Odin’i ise ünlü oyuncu Anthony Hopkins canlandırmaktadır. Jane Foster adlı dünyalı ölümlü ise Natalie Portman tarafından beyaz perdede hayat bulmaktadır. Filmde Tanrıların dünyası “Asgard”dan kovulan Thor kendisini bizim Dünya, onların ise “Midgard” olarak adlandırdığı gezegende bulur. Çok geçmeden gezegenin koruyucusu olarak ünlenecektir


Filmin yönetmenliğini “King Henry 5”, “Hamlet”, “Dunkirk”,“Yok Yere Yaygara” ve “Doğu Ekspresinde Cinayet” adlı filmlerde oyuncu olarak izlediğiniz 5 adet Oscar Akademi Ödülünün yanı sıra 33 ayrı ödül ve 62 ödül adaylığı ile Kenneth Charles Branagh yapmaktadır. Senaryosunu ise tüm Marvel filmleri gibi Stan Lee ve Jack Kirby’nin yarattığı çizgi roman evreni ve karakterlerini rehber olarak edinerek Ashley Millet, Zack Stentz ve Don Payne yazmıştır.


Thor baş Tanrı babası Odin’in buz devleri ile olan savaşında onu dinlemediği ve yanlış kararını uygulamadığı için çekici elinden alınarak Dünya’ya sürgün edilmiştir. Babasından sonra tahta geçmesi gereken Thor’un taht varisliği bu yüzden düşer. Dünya’ya düştüğünde bir grup bilim adamının eline geçen Thor onlara her ne kadar Asgard ve Tanrıları anlatsa da kimse onu anlamamaktadır. 


Bilim adamlarından çekici Mjölnir’in de dünyada olduğunu fakat kimsenin onun kaldıramadığını öğrenen Thor hemen ona ulaşmak isteyecektir. Çekice ulaştığında ise babasının gözünden düştüğü için o da Mjölnir’i yerinden kaldıramaz. Bu sırada kardeşi Loki ise kendisinin bir Buz Devi olduğunu öğrenir ve babası ile tartışmaktadır. Thor’u sürgünde bırakıp tahta kendisi geçmek isteyen Loki onu öldürmesi için Dünya’ya bir yaratık gönderir. Çekici olmadan savunmasız olan Thor’un arkadaşlarını korumak için savunmasız bir şekilde bu yaratığın karşısına çıktığından haberi olan ve onu izleyen babası Odin onun Mjölnir’e layık olduğunu düşünür ve Mjölnir’i ona geri verir.

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum