655 Görüntülenme
Testere 1 – Saw 1
7.6 IMDB Puanı

Testere 1 – Saw 1

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Evolution Entertainment
  • Film Süresi 103 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Leigh Whannell, James Wan, Leigh Whannell
Ödüller 8 ödül & 10 Adaylık.

Testere film serisinin ilk filminde yönetmen koltuğunda James Wan oturuyor. Wan günümüzde Korku Seansı 2, Hızlı ve Öfkeli 8 ve Aquaman filmlerinde yönetmenlik yapması ile tanınmakta.  Filmin senaryosunu ise Leigh Whannell ve James Wan birlikte kaleme alıp ekrana uyarlamıştır. Leigh Whannell ise Ruhlar Bölgesi, Upgrade ve Cooties filmlerinde oyunculuğu ve senaryo yazarlığı ile tanınmıştır.


Film fotoğrafçı Adam Faulkner ‘in (Leigh Whannel) su dolu bir küvette uyanması ile başlıyor. Adam uyandığında fark etmeden ayağı ile küvetin su kapağını açar ve su boşalmaya başlar. Birkaç yardım çığlığı sonrası odada yalnız olmadığını anlar. Bir cerrah olan Doktor Lawrence Gordon (Cary Elwes) odanın öbür tarafında yeni uyanmıştır ve ışıkları açmanın bir yolunu bulmuştur.


İki adam kasvetli nemli bir fabrika banyosundadır. Odada bulunan karşılıklı borulara ayaklarından zincirlenmiş bir halde durmaktadırlar. İkisinin arasında, ulaşamayacakları bir yerde, kanlar içerisinde bir ceset durmaktadır. Cesedin bir elinde bir tabanca diğer elinde ise bir kaset oynatıcı bulunmaktadır. İki adam ceplerinde birer not ve kaset olduğunu fark eder. Ayrıca Lawrence’da bir mermi ve ayağındaki kelepçeyi açmayan bir anahtar bulunmaktadır. Adam Lawrence’ın yardımı ile cesedin elindeki kaset oynatıcıyı alır ve kasedi içine takıp oynatmaya başlar. İkisinin kasetinde de aynı ses vardır. Bozuk ve metalik bir ses onlarla konuşmaktadır. Adam’ın kaseti ondan röntgenci olarak bahsetmektedir. Ona kendi ölümünü izlemek mi yoksa bir şey yapmak mı istediğini sorar. Lawrence’ın kasetinde ise saat altıdan önce Adam’ı öldürmesi gerektiğini söylemektedir. Yoksa karısı ve kızı ölecek ve kendisi de bu banyoda kapalı kalacak ve muhtemelen açlıktan ölecektir.


Kaset oynatıcıdan gelen bir uyarı ile durumun ciddi olduğunu anlayan iki adam tuvalette birer demir testeresi bulur. Fakat iki testere de demiri kesecek kadar keskin değildir. Adam yanlışlıkla kendi testeresini kırmıştır. Lawrence ise testerelerin kelepçeleri değil kendi ayak bileklerini kesmeleri için olduğunu fark eder. Lawrence onları izleyen kameraların önünde Adam’ı öldürme rolü yapmaya karar verir. Fakat kelepçelerden gelen elektrik Adam’ı çarpar ve hala canlı olduğu belli olur. Buradan çıkmanın tek yolu kasette söyleneni yapmaktır.

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

4 yorum