81 Görüntülenme
Robot Dostum: A.R.I.nın Maceraları
4.4 IMDB Puanı

Robot Dostum: A.R.I.nın Maceraları

(The Adventure of A.R.I.: My Robot Friend)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Michael Baumgarten, Jerome Reygner-Kalfon, Sebastien Semon

Robot Dostum: A.R.I.nın Maceraları - The Adventure of A.R.I.: My Robot Friend Yönetmenliğini Stephen Shimek'in yaptığı bir aile filmidir. Çoğumuzun bildiği üzere dost robot temalı filmler aile ve özellikle çocuklar tarafından çok beğeniliyor. Özellikle bizler için bu Kemal Sunal'ın "Japon İşi" Cem Yılmazın G.O.R.A filmi ve 2000lerin başında çekilden "İyi Aile Robotu" (Babür) gibi sempatik robot filmleri robotlara karşı sempatik bakış açımızın olmasına sebep olmuştur. Bu filmlede de benzer, yeri gelince mutlu eden ve yine yeri gelince dram havası katan sahneler ile karşılaşacağız.  


Film açılırken, yönetici Raddock'un (Greg Lutz) ARI-9 adlı çalışmayan bir robotla deney yaptığı yüksek teknoloji firması Time Labs'da yaşanan sahnede, Sabırsız ve diktatör bir adam olan Raddock, Dr. Simon (Cait Brasel) liderliğindeki ekibine, robot için çok fazla olabileceğine dair uyarılarına rağmen, robota gönderilen elektrik gücünü artırmalarını emreder. O ısrar ediyor ve ortaya çıkan güç dalgalanması ve patlama neredeyse laboratuvarı yok edecektir. Kargaşa içinde olan şirketin programcılarından Peter Haley'den (JR Brown) robotun kodlamasını gözden geçirmek ve düzeltmek için o akşam işe geri dönmesi emredilir.


Peter hayal kırıklığına uğrar çünkü zaten uzun saatler çalışıyor ve küçük oğlu Noah (Jude Manley) ile geçirecekleri bir baba-oğul gecesinin mahvolmasını istemiyordur. Noah liseli bir inektir (aşırı zeki), tüm boş zamanlarını video oyunları oynayarak geçirir. Oyuncak robot gibi mekanik şeylerle uğraşmak hobisidir. Onunla çevrimiçi oyunlara katılan ve sosyal medya konusunda bilgili olan en iyi arkadaşı Bethany (Sophia Withini) ile takılır. Peter, Noah'tan onunla ofise gelmesini ister, böylece en azından o akşam birlikte daha fazla zaman geçirebileceklerdir. Noah, laboratuvardayken, muşamba kaplı bir arabanın iki işçi tarafından depoya doğru itildiğini fark eder. Arabada ne olduğunu merak ederek takip eder ve işçiler kapıyı kilitlemek için anahtarlarını unuttukları için gizlice depoya girer. Muşambanın altında, hurdaya ayrılmak üzere olduğunu tahmin ettiği çalışmayan bir robot olduğunu keşfeder.


Yönetici Raddock robotun peşine bir ekip gönderir ve ilk başta ARI, Noah ve Bethany onlardan kaçmayı başarır. Ancak ciddi bir sorunları daha var: ARI'nin pilleri azalır ve görünmez olmak veya uçmak gibi her özel bir şey yaptığında pilleri bitiyordur. ARI onlara, kendisini yaratan adam olan “babasının” ne yapacağını bileceğini söyler. Noah ve Bethany, Time Lab çalışanlarından kaçmanın yanı sıra, Profesör Eggy'yi (Bill Jenkins) nasıl bulacaklarını da bulmak zorundadır. Daha da kötüsü, Time Lab çalışanları, ARI'yi aniden düşmanları haline geldiği savaş moduna nasıl sokacaklarını keşfederler. Noah ve Bethany, ARI'yi bir savaş robotuna çevirmeye çalışan kötü ellerden uzak tutmaya çalışacaklardır.