132 Görüntülenme
Radyoaktif
6.2 IMDB Puanı

Radyoaktif

(Radioactive)
Yönetmen
Senaryo Jack Thorne, Lauren Redniss
Ödüller 1 ödül & 1 nomination

Marie Sklodowska – Curie’nin, Nobel ödüllü çalışmasını ve kendisinin gerçek hayatını ve bu Nobel ödülünü kazanma pahasına neleri feda ettiğini anlatan bu harika filmi Türkçe dublaj ya da Türkçe altyazı seçenekleri ile izleyebileceğinizi şimdiden siz değerli izleyicilerimize hatırlatıp filmin kısa konusunu anlatmaya başlıyoruz …


Marie Sklodowska evlendikten sonra dünyaca ünlü olan Curie soyadını almıştır ancak çağının getirdiği kadın karşıtı düşünce yapısı nedeni ile halen Marie bir bilim kadını olarak hak ettiği yeri ve saygıyı kazanamamıştır. Kocası Pierre her ne kadar ona destek olsa da ve her çalışmasını eşi Marie ile yürütse de bu Marie için yeterli gelmemektedir ve sırf kadın olduğu için hak ettiği yeri alamaması Marie’yi günden güne yıpratmaktadır. 


Fakat eşi ile birlikte ortak çalışmaları sayesinde yeni iki elementi bulan ve sonrasında da  Radyoaktiviteyi keşfeden Marie bu çalışmalar sayesinde kendisinin de Nobel ödülünü alacağını ummaktadır. Fakat yine olan olur ve Nobel ödülü eşine verilir. Bu Marie için bardağı taşıran son damla olsa da iki çocuğunun babası olan Pierre ödül töreni sonrasında Marie’ye sevinç dolu haberler yerine, Marie’nin dünyasını alt üst edecek ve kendisini kederlere boğacak bir haber vermek zorunda kalır. Pierre çok hastadır ve hatta ölmektedir! Marie bu haberi aldığında Nobel ödülü kızgınlığı uçup gider ve sevgili eşinin hastalığı dünyasına büyük bir keder olarak oturur. Marie için bu hastalığın sebebini anlamak ve neden bu hastalığa eşinin yakalandığını öğrenmek ise bambaşka bir şok olacaktır.


Marjane Satrapi'nin yönetmenliğini ve Jack Throne'un, Lauren Radniss ile senaryosunu paylaştığı ve imdb puanı 6.2 olan bu yapımda hem eski zamanlarda kadınlara olan ön yargıyı ve en ufak başarıdan dünya çapında devasa bir başarıya kadar olan kadınların tüm çabalarının nasıl fark edilme mücadelesinde olduğunu tamamen tarafsız bir dille aktaran bu filmde, ön yargılara şahit olduğunuzda kimi zaman kızacak, kimi zaman da haksızlıklara şahit olduğunuzda üzüleceksin. Bu kaliteli filmi daha da kaliteli seyir keyfine yükseltmek isterseniz lütfen filmi 4k film izle seçeneğinde izleyiniz.