63 Görüntülenme
Pray Away
6.5 IMDB Puanı

Pray Away

Kategori

Tamamen gerçek hayata dayanan ve yaşanmış olayların ele alındığı, eşcinsel eğilimleri sadece dua ederek uzaklaştırmayı sloganı haline getiren bir kilise programının oluşumu, devamı ve sonrasında yaşananları ile birlikte, hem bu programı bir kurtarıcı olarak görenler hem de sadece korkunç bir sahtekârlıktan başka bir şey olmadığını söyleyenlerin de seslerini duyurduğu Pray Away belgeselinde şaşırtıcı olaylar da ele alınmaktadır.


Türkçe dublajı ile izleyebileceğiniz belgesel de söz konusu olay eşcinsellik ve eşcinselliğin bir mecburiyet değil sadece dua ile uzaklaştırılabileceğini öne süren bir kilise programıyla karşılaşıyoruz. Bu programa göre kişide gelişen bu hisler doğal değildir ve hiçbir bilimsel açıklama da bu anormal hislere mazeret olamaz. Buna göre bu tür hisler Şeytanın kişiyi ayartmasıdır ve bu hislerle savaşmak isteyen kişilerin en büyük silahı da duadır. 


Bu küçük kilise programı başladığı zaman hiç kimse bu programın dünya çapında dev bir şekilde ses getireceğine aklına dahi getirmemişti. Ancak kullandıkları slogan ve sadece duaya sığınmaları ile basit ama çok etkili bir şekilde özellikle de bu kişiler üstünde etkili olmayı başaran kilisenin kısa sürede milyonlarca takipçisi olmuştu. Bu belgesel ise mikrofonunu hem kurtulan hem de kurtulmayan kişilere eşit şekilde uzatmakta ve neler olup bittiğini ilk elden izlememizi sağlamaktadır.


Programa katılan ve kısa sürede yeniden normal yaşama dönen birçok kişi evlenmiş ve çocukları olmuş ve hatta mutlu bir hayat sürmektedir. Eskisi gibi düşüncelere kapılmayan ve hatta program sayesinde akıllarına bile artık bu tür şeyler gelmeyen kişiler halen kiliseye teşekkür etmektedirler. Ancak diğer yandan bu programın sadece psikolojik bastı yaptığını ve kendilerinde hiçbir şeyi değiştirmediğini söyleyen kişilerde mevcuttur. Burada acaba hangi noktada kimler yalan söylemektedir? Bir yanda programla tanışıncaya kadar tüm hayatlarını eşcinsel olarak geçirenler ve program sonrasında yeniden doğduklarına inanıp normal birer aile kuranların sayısı oldukça fazladır. Halen kiliseye giden ve programa sadık kalan ve artık aile olmuş çiftler ile programı yeren çiftler karşı karşıya gelecek ve kendi gerçeklerini bu belgesel aracılığı ile dile getireceklerdir.