84 Görüntülenme
Pele
7.0 IMDB Puanı

Pele

Kategori

Ben Nicholas ve David Tryhorn tarafından yönetilen biyografik belgesel Pele, 23 Şubat 2021’de ülkemizde Netflix üzerinden gösterime girmiştir. 4k çözünürlük seçeneği ile sitemizden izleyeceğiniz belgeselde, adından da anlaşılacağı üzere, dünyaca ünlü futbolcu Pele’nin başarıya uzanan kariyeri ve hayatı anlatılmaktadır.


Film yapımcıları, Brezilya’nın 1950’deki Dünya Kupası’ndaki, Uruguay’a mağlubiyetinden, 1970 finalindeki zaferine kadar birçok hikâyeyi anlatıyor. Belgeselde röportajlarda, şimdi 80 yaşında olan efsane, hem gerçek hem de diplomatik anlamda onlarca yıllık "Kral” lakabı ile Pele bulunmaktadır. Takım arkadaşları, gazeteciler Kibitz ve şarkıcı-söz yazarı Gilberto Gil ve Brezilya'nın eski başkanı Fernando Henrique Cardoso ile hala ilişkilerini sürdürmekte olduğunu anlatmakta ve hayatını kısa ve hızlı bir şekilde özet geçmektedir.


Film yapımcıları, yoğun 90 dakikalık röportajda olup bitenleri odak noktalarına alıyor ve Pelé’nin "jogo bonito" a duyduğu saygıyı büyük noktalarıyla dengelemeye çalışmaktadır. Biyografik hikâye anlatımı, kapsam belirli bir olayla sınırlı olduğunda veya beşikten mezara çalışmaların aksine, dikkate değer olaylar hakkındaki gözlemlerin sınırlandırıldığı dönemle sınırlı olduğunda genellikle en iyi şekilde çalışır. Pelé bu yöntem için iddialı bir seçimdir, ancak bu zaman çerçevesi içinde, emeklilik sonrası hayatından veya çocuklarından bahsedilmediği için, belgeselde sadece kariyeri anlatılmaktadır.


Kırılgan ama yine de cezbedici bir belgesel olan Pelé, filmin ilk sahnesine bir yürüteç yardımıyla girer. Böylesine ham bir görüntü, bir zamanlar hareketli olan atlet için heyecanlı günlerinin geçmediği düşüncesini anında keser. 80 yaşındadır, kısa ve giderek artan duygusal tonlarda konuşmaktadır. Baştaki varlığı belgesele ihtişamının arşiv görüntülerini temel alan bir referans çerçevesi sağlamaktadır. Bazı anlarda Pelé'nin gençliğini izlediğinde oldukça duygulanması ise gözlerden kaçmamaktadır.


Yine de yönetmenler onu, yıldızlığının zirvesindeyken aldığı en kritik kariyer kararlarından bazılarını detaylandırmaya, yani anavatanındaki askeri rejimin dehşetini ifşa etmemeye zorlamamıştır. Amerika kıtasındaki birçok ülke gibi, Brezilya'nın demokrasisi 1964'te, ABD destekli bir darbeyle çökmüş ve bu darbeden en çok etkilenen insanlardan birisi de Pele olmuştur. Bu ünlü futbol duayeninin hayatını ve kariyeri meraklıları için Full HD 1080p kalitesinin yanı sıra 4k çözünürlük seçeneği ile de sitemizden seyre sunulmuştur.