426 Görüntülenme
Paris Kadını
6.6 IMDB Puanı

Paris Kadını

(Parisienne)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 119 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Danielle Arbid, Danielle Arbid, Julie Peyr, Pierre Schoeller
Ödüller 2 ödül & 9 Adaylık.

10 Şubat 2016 tarihinde Fransa’ da gösterime giren drama türündeki Peur De Rien filminde Lina adındaki genç bir kızın hayat hikayesi konu edilmektedir. Lübnan doğumlu olan Lina(Manal Issa), bir üniversite öğrencisidir. Öğretim hayatına devam edebilmek ve daha iyi bir yerlere gelebilmek adına Lina, 1993 senesinde Fransa’ nın, Paris şehrinde bulunan Fransız Üniversitesi’ne gitme kararı alır. Bu kararın kendisini daha sonradan nasıl ve ne şekillerde etkileyeceğine dair ise herhangi bir fikri bulunmamaktadır.


Memleketindeki kaostan kurtulup, daha rahat bir yaşam yaşamak üzere Paris’ e gelen Lina, geldiği bu yeni şehrin de memleketinden çok fazla farklı olmadığını fark eder. Gelirken yanında çok büyük umutları da beraberinde getiren Lina, geldiği Paris şehrinde hüsrana uğrar. Lina, bir şekilde öğrenciliğine devam etmek durumunda kalır. Çünkü henüz; Paris’ in ona kendini bulmasında yardımcı olacağından ve sahibi olduğundan haberi bile olmadığı bir özgüveni kazandıracağından habersizdir. Burada yaşamını sürdüren ve zamanla yeni arkadaşlıklar kurmayı başarmış olan Lina, her geçen gün yeni birşeyler öğrenecek ve hayata karşı durarak yolunu açacaktır. Onu bekleyen uzun ve yorucu bir yol da olsa pes etmeyecek ve sonunu görecektir.


Film ve sinema sektöründe her zaman bir öncü olmuş olan IMDb platformundan aldığı 6.6’ lık dereceye sahip puanı ile gözlere çarpan yapımın yönetmenliğini 16 ödülü ve 12 adaylığı bulunan Danielle Arbid yapmakta. Aynı zamanda filmin yazarlığında da kalemi eline almış olan Danielle Arbid’ in yanında bulunan diğer yazarların isimleri ise; Julie Peyr ve Pierre Schoeller olarak karşımıza çıkmakta. 2 Milyon dolarlık bir bütçe ile yola çıkmış ve bu yolu tamamlamış olan filmin gişe gelirleri ise 124 bin dolar gibi düşük bir rakam olarak kendini gösteriyor.


Yapımın oyuncu kadrosu ise çok fazla bilinmedik isimlerden oluşmuş olmasına rağmen oldukça güzel eleştiriler almış oyunculardan oluşuyor. Filmin başrolündeki Lisa karakterinde oynayan Manal Issa, Rafael olarak beyaz perdede kendini gösteren Vincent Lacoste gibi isimiler bulunmakta. Jean-Marc rolünde Paul Hamy ve Julien karakterinde ise Damien Chapelle görünmekte. Madam Gagnebin olarak ise bizleri Dominique Blanc karşılıyor.