Oyuncu

Tommy Lee Jones

Tommy Lee Jones, 15 Eylül 1946’da, bir petrol sahası çalışanı olan Clyde C. Jones ve girişimci, polis memuru ve öğretmen olan Lucille Marie’nin oğlu olarak San Saba, Teksas, ABD’de doğdu.

İhtiyaç temelli bir bursla “Harvard Üniversitesi”ne gitmeden önce “Robert E. Lee Lisesi” ve “St. Mark’s Texas Okulu”nda okudu. Okul yıllarında aktif olarak futbol oynadı ve ayrıca bir dizi okul tiyatro oyunu yapımına katıldı.

Üniversite yıllarında, okulunun futbol takımı için oynadı ve 1969’da mezun oldu.

KARİYERİNE İLK ADIMI

Oyuncu olma hayaliyle New York’a taşındı. 1969’da Broadway’deki ilk çıkışını “A Patriot for Me” ile yaptı. Ertesi yıl, “Love Story” ile ilk film rolünü aldı.

1971’de Sid Caesar ve Carol Channing’le birlikte Broadway yapımı “Four on a Garden” adlı tiyatro oyununda rol aldı. Ayrıca, “Dr.” adlı ABC dizisi “One Life to Live” de rol aldı.Dr. Mark Toland karakterini 1975’e kadar canlandırdı.

İlk başrolünü 1976’da “Jackson County Jail” de aldı. Ertesi yıl “Rolling Thunder” da “Onbaşı Johnny Vohden”i oynadı. Oyunculuk becerileriyle övgü topladı ve daha önemli roller almaya başladı.

1981’de Sally Field ile birlikte “Back Roads” da rol aldı. 2 yıl sonra, “The Executioner’s Song” daki “Gary Gilmore” rolüyle önemli bir ödül aldı.

1989’da, aynı adlı çok satan kitaptan uyarlanan mini dizi “Lonesome Dove” daki “Woodrow Call” rolüyle bir kez daha bir çok önemli ödül elde etti ve bir çoğuna aday olmayı başardı.

Harrison Ford’la birlikte oynadığı gişe rekorları kıran “Kaçak” (1993) filminde kariyerinin en önemli rollerinden birine ulaştığında şöhrete kavuştu. 1990’lar boyunca, “Siyah Giyen Adamlar”, “JFK” ve “Batman Daima” gibi birçok hit filmde rol aldı.

2000 yılında, uzay kurtarma görevinde emekli bir pilot rolünü oynadığı “Uzay Kovboyları” filminde Clint Eastwood ile birlikte rol aldı.

2005 yılında ilk yönetmenlik girişimi olan Üç Defin adlı filmi yönetti. Film’ Cannes Film Festivali’nde gösterildi.

2006’dan beri Japon bira şirketi “Suntory” nin resmi sözcüsü olarak görev yapıyor. Ayrıca bir dizi “Suntory” reklamında da yer aldı.

2007’de “No Country forOld Men” ve “In the Valley of Elah” filmlerinde şaşırtıcı bir performans sergilediğinde, film kariyeri yeniden canlandı.

2010 yılında Ben Affleck ile birlikte “Büyük Adamlar” dram filminde rol aldı. Filmin prömiyeri “Sundance Film Festivali”nde yapıldı. 2011’de “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” Albay Chester Phillips karakterini canlandırdı.

2012, “Men in Black 3” deki “Ajan K” rolüyle eleştirmenlerce beğenilen rolüyle geri dönen Jones için çok önemli bir yıldı. Aynı yıl Steven Spielberg’in, ‘Lincoln’ filminde rol aldı.

2014’te Hilary Swank ve Meryl Streep’in başrollerini paylaştığı ikinci büyük filmi “Yolcu” filmini yönetti. Ayrıca filmde rol alarak “George Briggs” karakterini canlandırdı.

2016’da gişede başarılı olan iki yüksek bütçeli aksiyon ve gerilim filminde, “Jason Bourne” ve “Suikast”da yer aldı.

2010’ların sonlarında “Şok ve Dehşet” (2017), “Daha Yeni Başladık” (2017) ve “Yıldızlara Doğru” (2019) gibi filmlerde rol aldı. 2019’da, April Mullen’ın gerilim filmi “Wander” da “Jimmy Cleats” rolünü oynadı. Aynı yıl George Gallo’nun komedi filmi “The Comeback Trail” de “Duke Montana” rolünü oynadı.

ÖNEMLİ ROL VE ÖDÜLLERİ

Tommy Lee Jones, kariyeri boyunca birçok izleyici ve eleştirmen tarafından beğenilen roller sergiledi, ancak Hollywood’daki yerini sağlamlaştıran performansı, ABD’li Mareşal Samuel Gerard rolünü oynadığı “Kaçak” filmi ile geldi. Aksanı onun yaygın bir şekilde tanınmasını sağladı. Aksiyon gerilim filmindeki performansı, Oscar Akademi Ödülü de dâhil olmak üzere ona çok sayıda ödül kazandırdı.

Lincoln (2012), Tanrı’nın Vadisinde (2007) ve JFK: Kapanmayan Dosya (1991) filmlerindeki performansları ona birer Oscar Ödülü adaylığı getirmiştir ve 42 ödül ve 89 ödülden oluşan bir başarı zinciri ortaya çıkmıştır.

4K
Jason Bourne
6.6
2016

Geçmişi Olmayan Adam'ın yayınlanmasından on dört yıl sonra, Bourne filmleri Robert Ludlum'un kaynak romanlarından o kadar büyük ...

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Matt Damon, Tommy Lee Jones, Alicia Vikander

6.6 IMDB Puanı 204 İzlenme
4K
Siyah Giyen Adamlar 3
6.8
2012

İlk vizyona girişinden bu yana büyük bir başarı elde etmiş olan seri yeni maceralara yelken açıyor. Diğer serilerden farklı olarak iz...

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Jemaine Clement

6.8 IMDB Puanı 412 İzlenme
4K
Siyah Giyen Adamlar 2
6.2
2002

İlk filmde dünya çapında başarı elde etmiş olan seri 4 yıl aradan sonra sevenleriyle tekrar buluşuyor. Çok iyi ikili olmuş ve g&uum...

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Will Smith, Rip Torn, Lara Flynn Boyle

6.2 IMDB Puanı 388 İzlenme
4K
Siyah Giyen Adamlar 1
7.3
1997

1997 yapımlı Men in Black, Lowell Cunningham’ın yarattığı The Men in Black çizgi romanından uyarlanmıştır. Dünyayı kötül&u...

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino, Vincent D'Onofrio

7.3 IMDB Puanı 410 İzlenme
4KRemastered Versiyon
Batman Daima – Batman Forever
5.4
1995

Batman karakterinin 1989’da başlayan serisinin üçüncü filmi Batman Daima’da yönetmen koltuğunda Joe Scumacher o...

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman

5.4 IMDB Puanı 439 İzlenme
4K
Kaptan Amerika 1 ilk Yenilmez
6.9
2011

İkinci Dünya savaşı tüm hızıyla sürmekte ve Hitler generalleri ile birlikte terör estirmektedir. Steve Rogers bu savaşta yerini al...

Yönetmen: Joe Johnston

Oyuncular: Chris Evans, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones

6.9 IMDB Puanı 1,341 İzlenme 10 Yorum