1,011 Görüntülenme
Örümcek Adam 2
7.3 IMDB Puanı

Örümcek Adam 2

(Spider-Man 2)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Marvel Enterprises, Laura Ziskin Productions, Columbia Pictures Corporation, Sony Pictures Entertainment
  • Film Süresi 127 dakika
Yönetmen
Senaryo Stan Lee, Steve Ditko, Alfred Gough, Miles Millar, Michael Chabon, Alvin Sargent
Ödüller 1 Oscar Kazandı. Diğer 24 ödül & 60 adaylık.

Örümcek Adam karakterinin ikinci filminde yönetmen yine Spartaküs, Ash vs Evil Dead dizileri ve Evil Dead, Darkman filmlerinde senarist ve yönetmen olarak görev alan Sam Raimi’dir. Filmin senaryosunu ise Steve Ditko ve Stan Lee’nin eserlerinden esinlenerek Miles Millar, Michagel Chabon ve Alfred Gough üçlüsü kaleme almışlardır.


Örümcek-Adam 2 filminin baş rollerinde ise Tobey Maguire ve Kirsten Dunst’ın bulunduğu filmde onlara James Franco, Akferd Moline ve Rosemary Harris eşlik etmektedir. Filmde iki yıldır suç ile savaşan Örümcek Adam yani Peter Parker hayatından memnun değildir. Aşık olduğu kadın başkası ile nişanlıdır, notları kötüdür, iş bulamamaktadır ve basın onu halka kötü tanıtmaktadır. Tüm bunlardan kötü etkilenen Peter Parker artık suç ile savaşmayı bırakma kararı alır.  Fakat bıraktığı kariyerine Doktor Otto Octavius’un yaptığı bir deney sonrasında kendini bir yaratığa çevirmesi sonucu geri dönmek zorunda kalacaktır.


Peter Parker iki hayatını birden yaşamayı artık çok yorucu ve zor bulmaktadır. Örümcek Adam kimliği ile suçla savaşırken, gerçek kimliği ile de normal hayatını idare etmeye çalışmaktadır fakat genelde gerçek kimliği hep ikinci planda kalır. Pizza dağıtıcısı olarak çalıştığı işinden kovulduğunda ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalır. Tek ve en yakın arkadaşı Harry Osborn ise babasının ölümünden Örümcek Adam’ı sorumlu tutmaktadır ve teyzesi May banka tarafından haciz ile tehdit edilmektedir.


Hayatında doğru giden hiçbir şey olmayan Peter artık kendi başına yürüttüğü fizik deneylerini de sürdüremez hale gelmiştir. Arkadaşı Harry, Oscorp’un araştırma bölümünün başına geçmiştir ve Peter’ın idolü doktor Otto Octavius’un füzyon deneyi araştırmalarına yatırım yapmıştır. Octavius yapay zekanın yönettiği kollar üzerine çalışmaktadır. Deney aşırı yüklenme sebebi ile dengesizleşir fakat doktor devam etmek ister. Bunun bedelini eşinin canı ile ödeyecektir. Deney sonucu yaptığı kollar kendi omurgasına saplanmıştır ve çıkmamaktadır. Bilincini yitiren doktor hastaneye kaldırılır fakat sırtındaki kollar kendi bilincini oluşturmuştur ve doktoru korumak için onu tedavi etmek isteyen hastane çalışanlarını vahşice öldürür.


Doktor Octopus adı ile deneylerini finansal olarak desteklemek için yeni güçlerini kullanarak bir banka soymaya karar verir. Soymaya geldiği bankada Peter Parker ve teyzesi May’de bulunmaktadır. Peter ve Doktor Octopus’un ilk karşılaşması burada olacaktır.

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

9 yorum