413 Görüntülenme
Mayaların Laneti
3.2 IMDB Puanı

Mayaların Laneti

(Curse of the Mayans)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 88 dakika
Senaryo Alberto Haggar, Joaquin Rodriguez

Asıl adı Xibalba olan Mayaların Laneti filmi gizem ve gerilim türündedir. Filmin yönetmenliğini Joaquin Rodriguez yapmıştır ve filmin senaryosu da yine Rodriguez ve Alberto Haggar tarafından kaleme alınmıştır. Olga Fonda, Carla Ortiz ve Steve Wilcox filmin ana karakterlerini canlandıran oyuncular arasında bulunmaktadır.


Hırslı Amerikalı Arkeolog Danielle Noble liderliğindeki uzman mağara dalgıçlarından oluşan bir ekip, kayıp Maya sarayının kalıntılarını bulmak için bir keşif gezisine çıkar. Aradıklarını bulmak yerine, Xibalbá adlı su altı mağaralarında saklı cehennemi bulacaklardır.


Binlerce yıl önce ilerlemiş bir medeniyet uzaydan gelen başka bir medeniyet ile çatışmaya girer. İki medeniyet dünyanın kontrolü ve insanlık için savaşmaya başlar. Savaşın sonunda iyilik kazanır ve kötülüğün elçileri su altı mağaralarında bulunan labirentlerde karanlıklar içerisinde gözlerden uzakta hapis edilirler. Labirentin kapısı sonsuza kadar kilitlenir ancak 12 Aralık 2012’de kapı tekrar açılır. Filmin hikâyesi bu labirentlerde geçen olayları anlatmaktadır.


Filmin başlangıç sahnesinde bir inşaat kazısı sırasında sorun ortaya çıkmaktadır. Görünüşe göre kazılan kuyuda boruları tıkayan bir kaya bulunmuştur. Durumu düzeltmesi için aşağıya gönderilen adam büyük bir patlama sesi ve ışık sonrasında ortadan kaybolur. Bir süre sonra adamdan tekrar ses gelir ama olanları kimse sorgulamaz. Daha sonra boruyu tıkayan kayanın keskin hatları olan bir küp olduğu ortaya çıkar. Küp şeklindeki kayanın üzerinde bir surat kabartması bulunmaktadır. Adamlar kayayı kırıp içindekini almaya karar verir ve içini açtıklarında el yazması kâğıtlar ve resimler bulurlar. Sonrasında bunun bir lanet olduğunu anlarlar ve yerliler kaçışırken diğerleri resimlerin Maya’lardan kalma eserler olduğunu fark ederler. Daha sonrasında resimleri doktor Alan Green adlı Maya medeniyetini inceleyen bilim insanına gönderirler. 


Bu sırada bir iş adamı bu resimlerin peşine düşmüştür ve Alan’ı onları elde etmesi için işe alır ve kendisine yüklü bir miktarda para teklif eder. Ancak resimlerin peşindeki tek insan o değildir. Alan daha sonra bu yazma ve resimlere erişmek için Danielle Noble adlı dalgıcın yanına gidecektir ve mağaralardan onları çıkarma planı yapacaktır.