304 Görüntülenme
Kural Dışı
7.4 IMDB Puanı

Kural Dışı

(The Specials)
Kategori
Senaryo Olivier Nakache, Éric Toledano
Ödüller 2 ödül & 11 Adaylık.

Kural Dışı adlı bu yapımda; Fransız hükümetinin gözlerinin yaşlarına bakmadan bakmayı reddettiği otizm hastası çocukların ve hatta bazı derecelerde otizm semptomlarını gösteren yetişkinlerin çektiği zor ve bazen de dayanılması oldukça güç olan bir yaşamın hikayesi konu ediliyor.


Fransız hükümetinin bu acımasız olan tavrından sonra diğer bir sürü vakıf ve dernek de bu çocukların bakımını üstlenmek konusunda geri adım atıyorlar. Hayatları açısından herşey kötüye gidiyormuş gibi gözükse dahi ancak onları da umursayan insanlar var. Bu insanlar ise Malik ve Bruno. Neredeyse yirmi yılı aşkın süredir, tüm insanların kötü gözlerle bakarak küçümsediği gençlerin bakımını üstleniyorlar. İkisi de birbirinden farklı derneklerde, ikisi de birbirinden farklı karakterlerde ve ikisi de birbirinden farklı dinlerde. Birisi Yahudi, birisi ise Müslüman. Din, dil ya da ırk ayrımı yapmadan ihtiyacı olanlara yardım ediyorlar.


Hayatlarını bu umut vadeden ve gözlerinden ışık saçan gençlere açıyorlar. Açmakla da kalmayıp, hayatlarını onlara adıyorlar. Artık bu otizm hastası insanların tek dostları kendileri değil, bu iki insan da bu dostların arasına dahil oldular. Bu iki kişi sayesinde hayata baktıklarında ışık görebilen otizmliler ve bu ikilinin hayatı ile hayatta yüzleştikleri zorluklar anlatılıyor.


Özel durum sahibi oldukları için özel bakım gerektiren insanların hikayesini anlatan bu filmin yönetmenleri ise; Dünyaca ünlü yönetmenler olan Oliver Nakache ve Eric Toledano. Yapımın yazarlık kadrosunda da aynı isimleri görebilmekteyiz. Söz konusu filmler hakkında bilgi vermek ve puanlamak olunca herkesin aşina olduğu IMDb sitesinden ise 7.4 seviyesinde yüksek bir puan alan yapım, çeşitli eşetirmenler tarafından da oldukça fazla şekilde olumlu yorumlar alıyor. Bununla beraber yapımın çekilip beyaz perdelerde kendini gösterebilmesi için ne kadar bütçe ayırıldığına dair bir bilgi bulunmamakta. Gişe rekorlarına dair de herhangi bir bilgi barındırmayan film, aldığı iyi yorumlarla birlikte kendisini kanıtlamış durumda.


Yapımda kendisini görebileceğimiz Joseph karakterini Benjamin Lesieur oynamakta. Joseph’in annesi olan Helene’i ise Helene Vincent canlandırmakta. Dernek eğitmenleri olan Malik ve Bruno Haroche ise sırasıyla; Reda Kateb ve Vincent Cassel tarafından hayata geçirilmiş durumda.