51 Görüntülenme
Killing Escobar
6.4 IMDB Puanı

Killing Escobar

(Killing Escobar)
Kategori
Yönetmen
Senaryo David Whitney

Pablo Escobar dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu kartelinin kurucusudur ve Pablo Escobar tüm diğer kartel baronlarından çok daha tehlikeli bir kişiliktir. Dünya çapında narko terorist ünvanı verilen ilk kişi olmasının yanı sıra, Escobar uyuşturucu ticaretine yeni bir boyut da getirmiştir. Uyuşturucu ticaretini kendi buyruğunda diğer baronları birleştirerek tekelleştiren Escobar kimsenin aklına gelmeyi yapmakla hem yakalanmasını daha zor bir hale getirmiş hem de servetini korkunç boyutlara ulaştırmayı başarmıştır. 


Killing Escobar isimli bu belgesel ise Escobar’ın neden dev bir operasyon ile ele geçirilmesi gerektiğini ve bu operasyonun aşamalarını anlatmaktadır. Escobar’ı ele geçirmek için bir katil tutulamazdı çünkü onun yanına zaten hiç kimse yaklaşamazdı ve Escobar’a yaklaşılsa dahi Escobar intikam��nı çok acı bir şekilde almasıyla ünlü bir kartel lideriydi. Escobar’a düşman olan kişiler bunu sadece canları ile ödemediler onların aileleri de bu acı bedeli ödediler. O yüzden Escobar’ı yine devletlerin özel kuvvetleri ortadan kaldırmak zorundaydılar. Bu yüzden birçok önemli birim bir araya getirilmişti. Escobar’ı ortadan kaldırmak ya da tutuklamak için devlet hazineleri açılmıştı ve hiçbir masraftan da kaçınılmıyordu. Bunun sebebi ise Escobar’ı öldüren timin içinde olmanın cesaret gerektirmesiydi. Bu operasyondaki adamlar resmen kartel ile kanlı bir savaşa girecekler ve bir çoğu da bu savaştan canlı çıkamayacaktı. Bu nedenli aslında 3000 kişinin öldürülmesi için yeterli olan bir bütçe de sadece  Escobar’ın operasyonu için harcanmıştı. 


Operasyonun hazırlık aşamasından sonuna kadar her geçen gün binlerce dolar demekti ama devlet yetkilileri hiçbir şeyi aceleye getirmediler ve operasyonu çok detaylı bir şekilde planladılar. Uzmanların bir araya getirildiği ve bir ekip oluşturulduğu zaman planların sonunda saldırı sırasında Escobar’ın kaçabileceği her alan belirlenmişti ve bu alanları tutan onlarca asker vardı. Ekip operasyona hazır olduklarını ve hiçbir açık bırakmadıklarını düşünmüşlerdi, ancak devasa bütçe ile oluşturulan operasyonda unuttukları bir açıkları vardı!