661 Görüntülenme
Kill Bill 1
8.1 IMDB Puanı

Kill Bill 1

(Kill Bill: Vol. 1)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi A Band Apart
  • Film Süresi 111 dakika
Kategori
Senaryo Quentin Tarantino, Quentin Tarantino, Uma Thurman
Ödüller 1 Golden Globe Adaylığı. Diğer 29 ödül & 102 adaylık.

Ana karakter “Gelin” (Uma Thurman) Ölümcül Engerek Suikastçılar takımının üyesidir. Takım onun sevgilisi “Bill” (David Carradine) tarafından yönetilmektedir.  Bill’in bebeğine hamile olduğunu öğrendikten sonra katil hayatından kaçıp kurtulmak isteyen “Gelin” Texas’a gelir ve orada genç bir adamla tanışıp evlenmeye karar verir. Fakat düğün provaları kıskanç ve öfkeli Bill ve ekibi tarafından kurşunlanır. Ağır yaralanan Gelin komaya girer. 4 yıl sonra komadan uyandığında bebeğinin gittiğini fark eden Gelin, Bill ve diğer dört kişiden bunun intikamını almaya karar verdiğinde “Kill Bill: Vol. 1” başlar.


Serinin ilk filminin yönetmen koltuğunda daha önce Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman ve The Dusk The Dawn filmlerinin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yapmış QuentinTarantino bulunmaktadır. Filmin senaryosunu ise QuentinTarantino ile birlikte Uma Thurman kaleme almıştır.  Film en iyi kadın dram oyuncusu dalında Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday olmuştur ve 29 ödül, 103 ödül adaylığına layık görülmüştür. 


Gelin 4 yıl sonra komadan uyandığında o gün gördüğünü hatırladığı 5 kişiden sıra ile intikam almaya başlar. 5 kısımdan oluşan filmde bu intikam hikâyesi anlatılmaktadır. Birinci kısımda Vernita Green’in  (Vivica A. Fox) evine gelen Gelin kapıyı çalar. Yumruklarla başlayıp bıçaklara evrilen kavga Vernita’nın kızının okul otobüsü geldiğinde durmak zorunda kalır. Küçük kız kapıdan girdiğinde ikili bıçaklarını saklayıp sorun yokmuş gibi davranırlar. 


Kız etraftaki dağınıklığı görmeden odasına giderken Gelin, Vernita’ya bakarak eğer yaşasaydı onun da bu yaşlarda bir çocuğu olacağını söyler. Gelin, Vernita’ya onu kızının önünde öldürmeyeceğine dair söz verir. Başka bir kavga için anlaştıkları sırada Vernita, Gelin’e ateş eder fakat ıskalar. Gelin kendisni korumak için bir bıçak fırlatır ve Vernita ölür. Kızı annesinin ölünüşü görür ve Gelin ona eğer büyüdüğünde hala bu olayı aşamamışsa gelip kendisini öldürebileceğini söyler. Ölüm Listesi’nden, Vernita’nın adını silen Gelin intikam zincirine devam eder.


İkinci kısımda ise kurşunlanan düğün provası anlatılmaktadır. Polis El Paso düğün kilisesine geldiğinde bir toplu kıyım ile karşılaşır. 9 cesetten oluşan katliamda gelin, damat, papaz, papazın eşi, misafirler ve piyanist öldürülmüştür. Cinayet mahallini gezen polis gelinin başında durur ve güzelliğine dalar. Takma isim olarak Arlene Machiavelli adını kullandığını fark ettiği sırada gelinin cesedi suratına tükürür ve ölmediği anlaşılır. 

Serinin diğer filmleri 1

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum