472 Görüntülenme
Karlar Ülkesi
7.4 IMDB Puanı

Karlar Ülkesi

(Frozen)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Walt Disney Animation
  • Film Süresi 102 dakika
Senaryo Jennifer Lee, Hans Christian Andersen, Chris Buck, Jennifer Lee, Shane Morris
Ödüller 2 Oscar Kazandı. Diğer 79 ödül & 59 adaylık.

Frozen, Walt Disney Animasyon Stüdyolarında ortaya çıkarılan ve üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından sinemalara dağıtılan, 2013 Amerikan 3D bilgisayar animasyonlu müzikal fantastik komedi filmidir. Hans Christian Andersen masalı The Snow Queen'den esinlenen film, Disney Animated Canon'daki 53. animasyon filmi ve Disney Revival Era'daki beşinci filmdir. 


Hikâye, krallığını ablası Kraliçe Elsa'nın yarattığı bir lanetten kurtarmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkan korkusuz iyimser Prenses Anna'nın maceralarını konu alıyor. Bu serüven boyunca, insanları pek de sevmeyen bir dağ adamı, onun güvenilir ren geyiği ve yazı deneyimleme hayalleri olan büyülü bir kardan adamla ortaklık kurar. Bu arada, Anna'nın atılgan nişanlısı Prens Hans'ın kraliçe ve krallığı için kendine ait farklı planları vardır. Tacını yeni alan Kraliçe Elsa, sonsuz kışın evini lanetlemek için gücünü yanlışlıkla buza çevirmek için kullandığında, kız kardeşi Anna, oyuncu ren geyiği ve bir kardan adam ile hava durumunu değiştirmek için bir takım oluşturur.


Buz sarayına ulaştıktan sonra Anna, Elsa ile tanışır. Anna, Arendelle'in başına gelenleri açıklar. Bunu duyunca dehşete düşen Elsa, sihrini geri almanın yolunu bilmediğini anlar. Korkusu, güçlerinin bir kez daha kendini göstermesine neden olur ve yanlışlıkla Anna'nın kalbini dondurarak onu ciddi şekilde yaralar. Biraz zaman geçtikten sonra Elsa Anna, Kristoff ve Olaf'ın peşine düşecek olan Marshmallow adında dev bir canavar yaratır. Elsa'nın büyüsü Anna’nın üzerinde etkilidir. Bunu gören Kristoff, onu üvey ailesi Trollere götürür.  Bu büyüyü geri çevirmek için onları bir macera beklemektedir. 


Frozen aynı zamanda ticari bir başarıdır. 400 milyon doları Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da ve 247 milyon doları Japonya'da olmak üzere dünya çapında 1,2 milyar doların üzerinde gişe hâsılatı elde etti. Tüm zamanların en yüksek hâsılat yapan beşinci filmi olmayı hak etti. Hali hazırda tüm zamanların en yüksek hâsılat yapan 16. Filmi konumundadır ve tüm zamanların en yüksek hâsılat yapan ikinci animasyon filmidir. Animasyon filmleri arasında birinci sırayı ise yine kendi serisinden bir film olan Frozen 2 filmi kazanarak serinin başarısını ortaya koymuştur. 


Jennifer Lee ve Hans Christian Andersen’in birlikte senaryosunu yazdığı Frozen filminin yönetmen koltuğunda oturan isimler başarılı yönetmenler Chris Buck ve yine Jennifer Lee. Filmin seslendirmecileri arasında ise Kristen Bell ve Idına Menzel gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum