108 Görüntülenme
Kan Kardeşler: Malcolm X ve Muhammed Ali
6.7 IMDB Puanı

Kan Kardeşler: Malcolm X ve Muhammed Ali

(Blood Brothers: Malcolm X & Muhammad Ali)
Senaryo Randy Roberts, Johnny Smith

Blood Brothers: Malcolm X & Muhammad Ali, belgesel severleri ekran başına toplayan, 09 Eylül 2021 tarihinde ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime giren, Marcus A. Clarke’ın yönetmen koltuğunda yer aldığı, Randy Roberts ve John R. Smith’in kitaplarından uyarlanan, belgesel, biyografi ve tarih kategorilerinde bulunan 4k formatlı belgeselde, Muhammed Ali ve Malcolm X'in gerçek arşiv görüntülerinin kullanıldığı, bu efsane ikilinin Amerika'nın o zor döneminde beraber, sırt sırta vererek geçirdikleri 3 yılın ardından yaşanan olaylar ile yollarının nasıl ayrıldığı ve bu kan kardeşlerin İslam Milleti hareketinde yaşanan uyumsuzlukların, usul ve fikir farklılıklarının ardından nihai kopuş işlenmiştir. 


Kan Kardeşler: Malcolm X ve Muhammed Ali yapımında; Malcolm X, kendisi entelektüel bir devrimciye dönüşen eski bir hükümlüdür ve kendisi ile aynı dönemlere denk gelmiş Amerika Birleşik Devletleri’ni etkisi altına alan sporcu kişiliği ve açık sözlülüğü ile de bilinen Muhammed Ali’nin eş zamanlı yükselişini ve bu ikilinin tesadüfen de olsa kaçınılmaz olan yollarının kesişmesi ele alınıyor. Bu iki meşhur ve başarılı iki müslümanın yollarının kesişmesi ikiliyi bir dostluğa ve adeta kan kardeşliğine kadar götürür. 3 yıllık süren bu birliktelik, dostluk ve ittifak hali İslam Milleti hareketi liderleri arasındaki uyumsuzluk, fikir ve usul farklılıkları sonucu değişen ideallerin altında yolları ayrılıyor. 


Bu durumu birincil gözden tanıklık eden Malcolm X’in kızı Ilyasah Shabazz, Muhammed Ali’nin kardeşi Rahman, kızları Maryum ve Hana ve hatta Cornel West ile Al Sharpton gibi tanınmış isimler de röportaj veriyor ve o döneme ışık tutmaya çalışıyorlar. Malcolm X ile Muhammed Ali arasındaki dostluk ve muhabbet çok az kişinin idrak edebileceği bir seviyededir. Amerika’daki o zor ve baskı döneminde birbirine güvenen iki insanın yollarının ayrılması ve yalnız kalmaları bizzat kendilerini de derinden etkilemiştir. Bu elim olayın kendilerinin kariyerlerini ve sonraki yıllarını da etkilemesi de kaçınılmaz olmuştu.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum