476 Görüntülenme
Jurassic Park
8.1 IMDB Puanı

Jurassic Park

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Universal Pictures, Amblin Entertainment
  • Film Süresi 127 dakika
Senaryo Michael Crichton, Michael Crichton, David Koepp
Ödüller 3 Oscar Kazandı. Diğer 40 ödül & 27 adaylık.

Steven Spielberg’ni yönetmenliğini yaptığı ve Michael Crichton’un kendi yazdığı romandan esinlenerek kaleme aldığı senaryosu ile Jurassic Park serisinin ilk filmi ülkemizde 17 Eylül 1993’te gösterime girmiştir.  Film en iyi ses, görsel efekt ve ses efekti dallarında üç Oscar Akademi Ödülü kazanmıştır.


Hikâye, Kosta Rika kıyılarının 120 mil açıklarında küçük bir ada olan Nublar Adası'nda başlıyor. Büyük bir inşaat işçisi ve hayvan bakıcısı grubu, görünmeyen bir yaratık ile birlikte büyük bir konteyneri indirir. Süreç boyunca, hayvan kaçmaya çalışır, bu da paniğe yol açan bir eylemdir ve işçilerden birinin ölümüne yol açar.


Hikaye, Dominik Cumhuriyeti'nde kehribar çıkaran madencilerin InGen adlı bir genetik mühendisliği şirketine dâhil olduğu öğrenilen bir kehribar madenine doğru ilerliyor. InGen temsilcisi Donald Gennaro'ya göre, daha önce görülen işçinin ölümünün adanın güvenliği konusunda ciddi endişelere yol açtığını ve adanın sahibinin şu anda bu alandaki en iyi bilimsel uzmanlarını yardım etmek için aradığı öğrenilir. Madenden sorumlu adam Juanito ile konuşurken, ekibi içinde korunmuş bir sivrisinek olan büyük bir kehribar parçası bulur.


Daha sonra Montana'daki bir paleontolojik kazıda, Dr. Alan Grant ve asistanı Ellie Sattler sahneye gelir, bir Velociraptor'un fosilleşmiş kalıntılarını yani belki de doğanın bugüne kadarki en ölümcül ve kurnaz avcısının kalıntılarını gün ışığına çıkarırlar. Grant'in, keşfedilmemiş bir raptor iskeletinin görüntüsünü bilgisayar ekranına geri döndüren toprağa bir sonda fırlatan yeni bir radyolojik cihazla yaptığı araştırma deneylerinin bir parçasıdır. 


Grant yeni teknoloji konusunda tereddütlüdür ancak kazmak zorunda kalmadan ürettiği görüntüden etkilenmiş görünmektedir. Aynı zamanda paleontologlar arasında uzun zamandır süregelen dinozorların sürüngenlerden çok kuşlardan evrimleştiğine dair teorinin takipçisidir. Yardımcılarından biri, oğlunu getirmiştir ve çocuk dinozorun bir hindiye benzemesi ile dalga geçmektedir. Grant, çocuğa velociraptor'ların hızlı koordine saldırılarla avlarını nasıl avlayacağına dair bir hikâye anlatır. Grant, avları düşürüldükten sonra velosiraptorların avlarını canlı canlı yediklerini açıkladığında çocuk dehşete düşer.


Kazı, Grant ve Sattler'in ana sponsoru, yaşlı ve eksantrik milyarder John Hammond'un aniden ortaya çıkmasıyla kısa kesilir. Onları son projesini, uzak bir ada tatil köyünü, "eşsiz biyolojik çekimlerinin bulunduğunu olduğunu iddia etmektedir. Alan ve Ellie kazılarını terk etme konusunda isteksizdir, ancak Hammond, çalışmalarını üç yıl daha finanse etmeyi teklif ederek onları ikna eder.


Grant ve Sattler'a iki karakter daha eşlik eder bunlar, aynı derecede eksantrik kaos teorisyeni Dr. Ian Malcolm ve Hammond'un yatırımcılarını temsil eden avukat Donald Gennaro’dur. Helikopterle geldiklerinde, canlı, nefes alan dinozorların eşsiz bir gösterisiyle karşılaşırlar. Sadece bu güçlü canavarların, bir Parasaurolophus sürüsünün eşlik ettiği yükselen bir Brachiosaurus'un görüntüsü bile şaşkın ziyaretçileri nefessiz bırakmak için yeterli olur, Gennaro'nun ise: "Bu yerden bir servet kazanacağız ..." sözleri niyetinin farklı olduğunun bir işaretidir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum