65 Görüntülenme
John Delorean Hikayesi
6.4 IMDB Puanı

John Delorean Hikayesi

(Framing John DeLorean)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi 9.14 Pictures, XYZ Films
  • Film Süresi 109 dakika
Senaryo Dan Greeney, Alexandra Orton

General Motors şirketinde uzun süre boyunca yaptığı çalışmalar ile adını dünya çapında duyuran ve General Motors şirketinden sonra da kendisine ait olan Delorean Motor Şirketini kısa sürede kuran John DeLorean’un hikâyesinin ekranlara bir belgesel halinde sunulduğu ve dublajı ile 4k film formatında da izleyeceğiniz John DeLorean Hikâyesi adlı yapımda John DeLorean’un gerçek hayat hikâyesine tanık olacaksınız.


John DeLorean’un dünyaca ünlü General Motors şirketinde birbirinden büyük işlere imza attıktan sonra bu yolda kendi başına ilerlemeye karar vermiştir. Bu nedenle de DeLorean bir müddet sonra kendi şirketi olan Delorean Motor Şirketini kurmuştur. Delorean aslında otomobil camiası için bir mucittir ve ele aldığı her projeyi geliştirmeyi başarmıştır. Ancak bu devasa camiada herkes John DeLorean’un bir dahi olduğunu düşünmemektedir. Bazı kişilere göre John DeLorean sadece berbat bir dolandırıcıdır. 


Tam adı John Zachary DeLorean olan John DeLorean bu belgeselde hem bir şirket sahibi em bir mucit hem de bir dolandırıcı olarak ele alınmıştır. Bunun nedeni ise belgeselin DeLorean hakkındaki gerçekleri tam bir şeffaflıkla ekranlara yansıtmayı istemesidir. Framing John DeLorean orijinal ismiyle de sitemizde yer alan belgeselde DeLorean’u sevenler, ondan ilham alanlar, bir dahi olduğunu düşünenler ve hatta ondan nefret edip ona bir sahtekâr diyenlere ve rakiplerine kadar her sese kulak verilmiştir. DeLorean her ne kadar büyük başarılara imza atmış olsa da, hayatının son dönemlerinde büyük ekonomik krizlerle boğuşmak zorunda kalmıştır. John DeLorean neden bunca başarısına rağmen bir sahtekâr olarak bazı çevrelerce anılmaktaydı? DeLorean neden çok büyük başarılara ulaştığı General Motors gibi dev bir şirketten ayrılmaya karar vermişti? DeLorean neden şirketinde istediği başarıyı elde edememiş ve sonunda da ekonomik krizlerle yüzleşmek zorunda kalmıştı? DeLorean hayatını adadığı otomobil camiası dışında başka hangi camialarda da anılmaktaydı? Eğer John DeLorean bir dolandırıcı ise o zaman neden halen kendisi bu camiadaki bir numaralı isimler arasındaki yerini koruyor?