426 Görüntülenme
Hafıza Elçisi
4.8 IMDB Puanı

Hafıza Elçisi

(The Memory Eraser)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 105 dakika
Kategori
Senaryo Yûichirô Hirakawa, Keiko Kanome

2020 yılında gösterime giren Japonya yapımı fantastik film Hafıza Elçisi‘nin yönetmenliğini Yuichiro Hirakawa yapmıştır. Filmin senaryosunu ise Keiko Kanome ile birlikte yönetmen Hirakawa kaleme almıştır. Filmin ana karakterleri Atsuko Sakurai, Misako Renbutsu, Kuranosuke Sasaki, Tatsuomi Hamada tarafından canlandırılmıştır.


Hafıza Elçisi veya Hafıza Ajanı olarak çevrilen Kiokuya, istediği anılarınızı elinizden alabilecek biri hakkında bir şehir efsanesidir. Üniversite öğrencisi Ryoichi, kız arkadaşı Kyoko'ya evlenme teklif ettiğinde, hayatının en mutlu günüydü. Ancak ertesi gün Kyoko ile olan bağlantısını kaybetti ve onu tekrar bulduğunda, onunla ilgili her şeyi unutmuştur. Yıkılmış bir halde, Kiokuya'nın arkadaşı Maki'nin hafızasını da silmiş olabileceği çocukluğundan gelen bir efsaneden şüphelenir. Bir avukat ve arkadaşı olan Takahara'nın yardımıyla, Kyoko'nun anılarını geri almak için efsanevi Kiokuya'nun peşine düşerler.


Yoshimori kendi halinde sıradan bir üniversite öğrencisidir. Çok sevdiği Kyoko adında bir kız arkadaşı vardır. Kyoko’nun kendisinden birkaç yaş büyük olmasını insanlar garipsese de ikili bundan etkilenmemekte ve birbirleri ile güzel zamanlar geçirmektedir. Bir süre sonra Yoshimori hayatının geri kalanını Kyoko ile geçirmekten emin olur ve ona evlenme teklifi etmeye karar verir. Teklif ettiği günden sonra ise Kyoko bir anda ortadan kaybolur. Her ne kadar ona ulaşmayı denese hatta evine bile gitse ona ulaşamaz. Ancak bir gün şans eseri onunla karşılaşır. Kyoko’yu gördüğünde oldukça sevinen Yoshimori’nin bilmediği bir şey vardır. Kyoko onu hatırlamamaktadır. Uzun uğraşlarla ona hafızasını geri getirmeye çalışsa da başaramaz. 


Bu durum karşısında oldukça üzülen ve şaşıran Ryoichi Yoshimori çareyi üniversitesinde arkadaşı olan ve bir avukat olan Takaharu’ya danışmakta bulur. Ona kız arkadaşının bazı anılarını unuttuğunu ve kendisini hatırlamadığını söyler. Takaharu bunun Kiokuya adında bir şehir efsanesine benzediğini söyler. Sözde Kiokuya adındaki adam insanların anılarını silme gücüne sahiptir. Kyoko’nun başına gelenin de bu olduğunu düşünürler ve daha önce böyle bir şey yaşamış olan birini aramaya başlarlar. Daha sonra Yoshimori çocukken arkadaşı Kawai ile başlarına gelen bir olayı hatırlar ve onlara yardımcı olabileceğini düşünür.