571 Görüntülenme
Günbatımından Şafağa
7.2 IMDB Puanı

Günbatımından Şafağa

(From Dusk Till Dawn)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Miramax
  • Film Süresi 108 dakika
Senaryo Robert Kurtzman, Quentin Tarantino
Ödüller 7 ödül & 13 Adaylık.

Günbatınımından Şafağa filminin yönetmen koltuğunda Robert Rodriguez oturmaktadır. Film suç, korku ve aksiyon türlerindedir ve ülkemizde 1996 yılında gösterime girmiştir. Filmin senaryosu Robert Kurtzman ve Quentin Tarantino tarafından kaleme alınmıştır.


Teksaslı şerif Edgar McGraw, Texas'ta, Benny's World of Liquor adlı izole bir içki dükkanına gider. İçeri girer girmez dükkân sahibiyle konuşur. Daha sonra tuvaleti kullanmaya gider. The Gecko Brothers, Seth (George Clooney) ve Richie (Quentin Tarantino) o banyoya girer girmez, iki rehine ile beraber tüm zaman boyunca mağazadaki dükkân sahibine silah doğrultulmuş halde iki çaresiz suçlu ortaya çıkar. Seth, dükkan sahibini tehdit eder ve ona sakin olmasını söyler. Şerif kısa bir süre sonra geri döner ve ödemeye gider. Dükkan sahibi ile konuşurken, Richie şerifi kafasından vurarak öldürür. Seth ve Richie, dükkan sahibinin şeriften yardım istediği için tartışmaya başlar. Dükkan sahibi kendini savunmak için bağırırken Richie, onu omzundan vurur. Seth ve Richie tartışır ve Seth ayrılmaya karar verir. Dükkân sahibi onlar giderken atlayıp Richie'yi elinden vurur. Hepsi ateş etmeye başlar. Rehineler kaçar ve Seth, alkolle kaplı dükkân sahibine onu öldürmek için yanıcı sıvı ile ıslatılmış, yanan bir tuvalet kağıdı rulosu atınca kavga sona erer. İçki dükkanı patlarken, Seth kızgın bir şekilde Richie'ye, zaten gergin bir rehine durumunu, daha temiz bir kaçış yapabilecekken şiddetli bir duruma dönüştürme konusunda ders verirken oradan ayrılırlar.


Kardeşler otoyol boyunca ilerler. Bu sırada arabanın bagajında, başka bir rehinene bağlanmış ve  ağzı kapalı bir şekilde durmaktadır. Bir motele yerleşirler ve Meksika'ya kaçma planlarını tartışırlarken ve barınak için Seth'in bağlantısı olan Carlos (Cheech Marin) ile buluşurlar.


Gecko kardeşler ve onların zulmü hakkında bir haber gösterilir. Seth, motele döndüğünde Richie'nin rehineye tecavüz edip öldürdüğünü öğrenir. Seth, çılgın Richie'yi azarlar, çünkü Meksika'ya kaçmak için yeni rehinelere ihtiyaçları olacaktır.


Kardeşler daha sonra Papaz Jake Fuller (Harvey Keitel), iki çocuğu genç kızı Kate (Juliette Lewis) ve genç oğlu Scott (Ernest Liu) ile karşılaşırlar. Aileyi kaçırırlar ve karavanlarını çalarlar. Onları Meksika'ya gitmeye zorlarlar. Grup sınırda durdurulur ve karavan bir gümrük ajanı (Cheech Marin) tarafından aranır, ancak kardeşler Kate ile banyoda saklanır. Deli Richie, Kate'in ona ilişki teklif ettiği küçük bir fanteziye sahiptir. Yakalanacaklarını söyleyerek gevezelik etmeye başladığında, Seth ona vurur ve onu bayıltır. Bu sırada Papaz Jake, sınır muhafızlarıyla konuşmuş ve Meksika'ya girmelerine izin verilmiştir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

4 yorum