589 Görüntülenme
Donma Noktası

Donma Noktası

(Below Zero)
Yönetmen
Senaryo Fernando Navarro, Lluís Quílez

29 Ocak 2021’de ülkemizde gösterime giren aksiyon, macera ve suç filmi Donma Noktası’nın yönetmen koltuğunda Lluis Quilez oturmaktadır. Filmin senaryosunu ise Fernando Navaro ile beraber yine Lluiz Quilez kaleme almıştır. Filmin oyuncuları arasında Javier Gutierrez, Karra Elejalde ve Luis Callejo bulunmaktadır.


Kış mevsiminin ortasında sıfırın altında bir derecede, ıssız bir otoyolda, bir mahkûm transfer minibüsü vahşice saldırıya uğrar. Onu süren polis Martin (Javier Gutiérrez) hayatta kalmayı ve kabinin içine saklanmayı başarır. İçeride mahkûmlar onu öldürüp kaçmanın bir yolunu ararlar. Dışarıda biri gizlenmekte ve onlardan birisini aramaktadır ve kendisine teslim edilene kadar gitmeye niyeti yoktur.


Her mahkum transfer sürecinde olduğu gibi sıradan prosedürler yerine getirilir ve bu seferin şoförü olan polis memuru Martin de kendine düşen hazırlığı yapar. Mahkum minibüsünde altı adet suçlu bulunmaktadır. Martin’in şoförlüğünü yaptığı minibüse ayrıca bir ekip otosu da eşlik edecektir. Ancak bir süre yol aldıktan sonra hapishane yolunda bir anda sis basar. Martin öndeki ekip aracı ile göz temasını kaybeder. Birkaç kez telsiz ile onlara göremediğini ve yolu kaybettiğini söyler ancak diğer araçtan cevap gelmemektedir. Martin onların farkında olmadan hızlandıklarını ve uzaklaştıklarını düşünür ancak yola serilmiş bir dikenli tel onun yanıldığını ortaya çıkaracaktır.


Mahkum nakil aracının tekerleri patlar ve Martin onu durdurmak zorunda kalır. Etrafta neler olduğuna bakmak için aracından indiğinde bir şey bulamaz ancak sonrasında içeri döndüğünde kurşun geçirmez cama isabet eden kurşunlar onun bir saldırıya uğradığını açıklayacaktır. Martin çareyi yardım gelene kadar kendisini minibüsün korumalı kısmına kilitlemekte bulur. Daha sonrasında telsizinden mahkumlardan birisini istediğini söyleyen bir adamın sesi duyulur. 


Martin içeride kalıp yardım gelmesini beklediği sırada mahkumlar ile birlikte beklemek zorundadır. Mahkumlar arasında çıkan bir kargaşa sırasında minibüsün anahtarını kaybettiğini fark eder. Sonrasında ise mahkûmlardan birini anahtarı yutarken görmesi onun için hiç iyi olmayacaktır. Minibüse saldırıyı gerçekleştirenlerin içeride bulunan bir mahkum için gelmeleri ise her şeyi daha da zorlaştıracaktır çünkü bu insanlar ne olursa olsun istediklerini almaya kararlıdır.


Lluís Quílez'in yönettiği ve Fernando Navarro ile birlikte yazdığı film, salgın nedeniyle birkaç kez sinemalarda yayınlanmasını ertelemiş olmasına rağmen dikkat çekmeyi başarmış bir yapımdır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

3 yorum