1,252 Görüntülenme
Doktor Strange
7.5 IMDB Puanı

Doktor Strange

(Doctor Strange)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Marvel Studios, Marvel Entertainment
  • Film Süresi 115 dakika
Senaryo Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill, Stan Lee, Steve Ditko
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 20 ödül & 66 adaylık.

Marvel Comics’in aynı isimli çizgi romanından uyarlama olan Doktor Strange, 25 Ekim 2016 tarihinde başlamak üzere birkaç gün içerisinde birçok ülkede gösterime girmiştir. Bilim-kurgu, aksiyon ve macera türlerinde bir süper kahraman filmi olan Doktor Strange’in yönetmenliğini Scott Derrickson yapmıştır. Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış olan Doktor Strange karakteri, Benedict Cumberbatch’in usta oyunculuğuyla ekranlara taşınmıştır. 


Filmin oyuncu kadrosunda bulunan The Notebook filmiyle ününe ün katan Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Tilda Swinton, Scott Adkins, Mads Mikkelsen, Michael Stuhlbarg ve Benjamin Bratt gibi oyuncular filmde kullanılan görsel efektlerle birlikte görsel bir şölen sunuyor. 


Filmin oyuncu kadrosu ve görsel efektlerinin yanı sıra müzikleri de dikkat çekmektedir. 3D olarak da vizyonlara giren Doktor Strange, yayınlandığından itibaren dünya genelinde 677 milyon dolar gibi yüksek bir gişe hasılatı sağlamıştır. Film 2017 yılında Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films’de En İyi Çizgi Roman-Sinema Filmi dalında ve oyunculardan Tilda Swinton da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Satürn Ödülü kazanmıştır. 


Başarılı bir beyin cerrahı olan Doktor Stephen Strange,  geçirmiş olduğu bir trafik kazası sonucunda ellerindeki sinirlerin zedelenmesiyle artık eskisi gibi cerrahlık yapamaz. Tibet’te yaşayan Kadim Kişi (Ancient One) isimli bir b��yücü olduğunu ve bu büyücünün tüm yaraları iyileştirebilecek kabiliyete sahip olduğunu duyan Doktor Strange harekete geçer. Tibet’e vardığı zaman yaraları iyileştirmenin ötesinde güçlerinde olduğunu keşfeder. Kadim Kişi ve onun öğrencileriyle tanıştıktan sonra ilk başta derslere kabul edilmese de günlerce beklemesinin meyvesini alır. Kadim güçleri öğrendikten sonra kendisini iyileştirebilmekte, silah yapabilmekte, kalkan oluşturabilmekte ve boyutlar arası geçitler yapabilmektedir.


Doktor Stephen Strange tüm bu güçlerle yetinmemiş ve eğitimleri sırasında da Zaman Taşı’nı keşfedip bu taşın nasıl kullanıldığını öğrenmiştir. Zaman Taşı Kolyesi boynunda iken merkez üsse saldıran Dormammu ve adamları ile Doktor Stephen Strange mücadele etmeye başlar. Bu mücadele sırasında Kadim Kişi’nin hayatını kaybetmesi Doktor Strange’in, Dormammu’nun boyutuna gidip onu alt etmek istemesine sebep olur. Zaman Taşı’nı kullanarak Dormammu’yu bir zaman döngüsü içerisine hapsedip onun Dünya’ya saldırmasını engeller. Böylelikle artık o da Dünya’yı kurtaran süper kahramanlardan biri olmuştur, üstelik pelerini de vardır. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

11 yorum