66 Görüntülenme
David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi
6.4 IMDB Puanı

David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi

(The Personal History of David Copperfield)
Kategori
Senaryo Simon Blackwell, Charles Dickens, Armando Iannucci
Ödüller 16 ödül & 30 Adaylık. total

Charles Dickens'ın birçok sorunu aşabilen genç bir yetimle ilgili klasik öyküsüne modern bir bakış atan başarılı film dikkat çekmeyi başarıyor. David Copperfield’ın yüzlerce eserinin nasıl oluştuğuna dair gençliğinden başlayıp büyüyüşüne tanıklık edeceğiniz film bir Golden Globe almayı başardı ve toplamda 25 dalda aday olurken bunların tam 14 tanesini de kazanmayı başardı. Beyninde kâğıt parçalarına yerleşen cümleleri yazar ve bunları en değerli varlığı olan küçük bir kutuda toplar. Bir gün bu kelimeleri bir araya getirecek ve bunu yaparken hayatının hikâyesini anlatacaktır. Orijinal roman bir otobiyografik kurgu çalışması olduğundan, David Copperfield'ın kişisel tarihi, kendi hikâyesini anlatmayı öğrenen genç bir adamın hissini taklit etmeye çalışıyor. Film bir sahnede başlıyor. Copperfield, hayatına dayanan bir oyunu izleyiciye tanıtıyor ve ardından sahne, Copperfield'ın doğduğu yerin dışındaki İngiliz tarlalarına gidiyor. 


Bu oyunculuk film boyunca devam ediyor: hatıralar ve paralel olaylar, karakterlerin önündeki duvarlara yansıtılıyor ve bazı sahneler aslında dioramalar olarak sunuluyor. Hepsi boyunca, Copperfield’ın kutusu yavaş yavaş dolar. Artık yetişkin bir adam olan David Copperfield, gençliğinin hikâyesini anlatıyor. Küçük bir çocukken annesi ve hemşiresi Peggotty ile mutlu yaşamaktaydı. Babası o doğmadan öldü. David’in erken çocukluk döneminde annesi, katı kız kardeşi Bayan Murdstone'u eve getiren şiddetli Bay Murdstone ile evlenir. Murdstones, David'e acımasızca davranır ve David, bir dayak sırasında Bay Murdstone'un elini ısırır. Murdstones, David'i okula gönderir. Peggotty, David'i ailesini Yarmouth'a götürür ve burada David, Peggotty'nin erkek kardeşi Bay Peggotty ve evlatlık iki çocuğu Ham ve Little Em'ly ile tanışır. Bay Peggotty’nin ailesi ters çevrilmiş bir teknede yaşamaktadır. 


Bu ziyaretten sonra David, Bay Creakle adlı bir adam tarafından yönetilen Salem House'daki okula gider. David, James Steerforth adında egoist bir genç adamla arkadaş olur ve onu idolleştirir. David ayrıca talihsiz, diğerlerinden daha fazla dövülen şişman bir genç çocuk olan Tommy Traddles ile arkadaş olur. David'in annesi ölür ve David eve döner ve Murdstones onu ihmal eder. Bay Murdstone’un şarap şişeleme işinde çalışıyor ve mali durumunu kötü yöneten Bay Micawber’ın yanına taşınıyor. Bu noktadan sonra David’in hayatına bakması ve rüyası olan yazarlığa girişini yapması gerekiyor. David’in hayallerinde giden yolu sitemiz aracılığı ile dilerseniz 4k veya full hd 1080p kalitede izleyerek sizde David’in hayallerine giden yolda yaşadığı üzüntülere ve heyecanlara tanık olabilirsiniz.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın