319 Görüntülenme
Beyaz Kaplan
6.6 IMDB Puanı

Beyaz Kaplan

(The White Tiger)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Aravind Adiga, Ramin Bahrani

22 Ocak 2021 tarihinde internet ortamında yayınlanarak tüm dünya ülkeleri ile aynı anda buluşarak büyük bir izleyici kitlesinin beğenisine sunulmuştur.


125 dakika süren suç ve dram türündeki film, yayınlandığı günden itibaren birçok kişi ile buluşmuş ve izleyicilerin büyük bir çoğunluğundan geçer not alarak paylaşıldığı ilk gün yüksek bir puan ortalaması yakalayarak film sektörüne başarılı bir giriş yapan film, yapımcıların yüzünü güldürmüştür.


99 Homes, Fahrenheit 45 gibi filmlerin yapımcılığını üstlenmiş olan ve birçok ödül sahibi olan yapımcı, yönetmen ve yazar Ramin Bahrani tarafından yönetilen filmin senaryosu ise yine Ramin Bahrani tarafından Aravind Adiga isimli yazarın kitabından beyaz perdeye oldukça başarılı şekilde uyarlanarak kaleme alınmıştır.


Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri menşeili filmin oyuncu kadrosuna bakıldığı zaman ise özellikle Hindistan’da birçok ödül almış olan başarılı kadın oyuncu Priyanka Chopra, yine aldığı ödüller ile oyunculuğunu kanıtlamış olan Rajkummar Rao ve daha önce 11 yapımda rol almış olan Adarsh Gourav gibi isimler karşımıza çıkmakta.


The White Tiger isimli suç ve dram konulu film, Hindistan’ın taşralarında yaşamakta olan Balram Halwai’nin hayatının zirveye tırmanışını konu alıyor. Balram Halwai, yoksul bir köylü yaşamından, modern Hindistan’ın göbeğine doğru yükselmekte olan başarılı bir girişimcidir. Zirveye ve taşralardan modern dünyanın göbeğine yapılan bu yolculuk, filmde kara mizah unsurlarına da sıkça başvuruluyor. Özellikle hayatta yükselme konusunda en büyük gereksinimleri kişiliğinde bulunduran kurnaz ve hırslı Balram Halwai, bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde olan ve ülkelerine yeni dönen Ashok ve Pinky’nin şoförlüğünü yapmaya başlayarak yolculuğuna başlıyor. 


Hayat şartlarından dolayı Balram Halwai, bugüne dek tek bir amaç ve gaye ile büyümüş bir insandır, hizmet etmek ve efendilerini memnun etmek. Bu yönde kendisini oldukça iyi geliştiren Balram Halwai, kendisini hizmet ettiği efendileri için vazgeçilmez biri haline getiriyor. Ancak ihanetin başrolü aldığı bir gecede Balram Halwai, kendisini tuzağa düşüreceklerini ve kendilerini bu durumdan kurtaracaklarını fark ediyor. Her şeyini kaybetmenin eşiğine kadar gelen Balram, hile dolu ve eşitsiz bir düzene sahip sisteme karşı baş kaldırıyor.