872 Görüntülenme
Baba 1
9.2 IMDB Puanı

Baba 1

(The Godfather)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Paramount Pictures
  • Film Süresi 175 dakika
Kategori
Senaryo Mario Puzo, Francis Ford Coppola, Mario Puzo
Ödüller 3 Oscar Kazandı. Diğer 26 ödül & 30 adaylık.

Fon müziğini duyar duymaz hepimizin tanıdığı bir seri olan Baba serisinin ilk filmi. Dünyanın dört bir yanında rekor üstüne rekor kıran ve herkesin izlemek için beyaz perdelere doğru akın etmesine vesile olan bir film. Oldukça fazla başarısı olan yapımın bu başarısını tabii ki IMDb’ de fark ediyor. IMDb’ den 10 üzerinden tam 9.2’lik bir puan alan filmin; Gerek oyuncu kadrosu, gerekse de yönetmenlik ve yazarlık kadrosu oldukça zengin.


5 Adet Oscar ödülü sahibi olan Francis Ford Coppola, bu filmde de başarılarla dolu olan kariyerinin hakkını vermeyi başarıyor. Aynı zamanda bir prodüktör de olan Francis Ford Coppolla, filmin yazarlık kısmında da adını yazdırıyor. Francis’in yanında ise başarılı bir yazar olan, başarısını 2 Oscar ödülü ile görebileceğimiz Mario Ruzo bulunuyor.


Filmde olmazsa olmaz karakterlerden olan Baba yani Don Vito Carleone’u 2 Oscar ödülüyle Marlon Brando canlandırmakta. Michael Corleone rolünde ise 1 Oscar sahibi Al Pacino bulunmakta. Carleone ailesinden olan bir diğer karakter Sonny ise 1 Oscar ödülü sahibi olan ünlü akötr James Caan tarafından oynanmakta.


1972 Tarihinde çıkan bu efsane serinin ilk filminin kendisini ilk kez tanıtacağı siz hayranları ile buluşmasında 6 milyon dolarlık bir bütçe ayırılmış durumda. 1972 Senesinde en çok brüt gelir elde eden film olarak seçilen yapım, bir çok gişe rekorlarını kırarak piyasayı alt üst ediyor. Kendi memleketinde rekor üstüne rekor kırarak sıralamada her geçen gün daha da yükselen film, uluslararası platformlarda da bu başarısını devam ettirmeyi sağlıyor. Yapımına sadece 6 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan yapım, gişelerde toplamda 287 milyon civarında bir hasılat yapıyor.


Efsane serinin ilk filmi olan Baba adlı yapımda geçen konu ise; Mario Puzo’nun aynı isimdeki romanından uyarlanıyor. Don Vito Corleone’ nin (Marlon Brando) güçlü İtalyan – Amerikan suç ailesine odaklanan hikaye, Don’un en küçük oğlu olan Michael’ın (Al Pacino) istemeden de olsa Mafya’ya katılmasını konu alıyor. 


Don Carleone’un kızının düğünüyle başlayan hikayede, bir mafya babası olan Don, odasında kendini ziyaret eden ve kendisinden yardım isteyen insanlarla konuşup sorunlarını çözmektedir. Bu sorunları ise kendi yöntemleri olan illegal yolları ile çözen aile büyüğü Don, tehlikeli bir iş yaptığının oldukça farkındadır. Tehlikeli bir aile işi yürüten Carleone ailesininin büyükleri, çocuklarını bu pis aile işine bulaştırmayı pek istememektedirler. Buna rağmen Michael Carleone, çeşitli kötü olaylar zincirinin ardından her geçen gün bu pis çukurda daha de derinlere inmeye başlıyor. Zaman geçtikçe Michael, aile işinin derin ve sonu gözükmemekte olan karanlığına bürünürken, çıkış kapısından süzülen ışık gittikçe kısılmaya başlar.


 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum